Fresh Gas Cooker Hummer 90x60 ST Digital
Fresh Hummer Digital Cooker
Cooker Size: 90 × 60 cm
Number of Burners: 5 gas burners
Burners: 100% Italian
Cooker Color: Stainless steel
Design: Glass cover
Cooker Features:
Single knob to operate oven and grill
Stainless steel surface
Burner supports made of cast iron
Full safety for burners (Italian 100%)
Adjustable valves for flame control
Self- ignition for all burners
CUP Burners
Oven Features:
Big oven
Fan-assisted for optimal heat distribution
Cooling fan inside the oven
Thermostat for precise temperature control
Touch timer
Touchscreen control panel
Internal lighting for clear visibility
Full safety for oven and grill
Self- ignition for oven and top burners
Oven door fully glass and easy to clean
Grill
Legs to raise the cooker
Dimensions (cm): 90 × 85 × 60
Country of Origin: Egypt
Warranty: 5 years full free warranty
| Brand | Fresh |
|---|---|
| External Unit Warranty | 5 years |
| Internal Unit Warranty | 5 years |
| Safety | Yes |
| Oven Fan | Yes |
| Cup Burners | Yes |
| Model Name | Hummer Stainless |
| Model Code | 500016945 |
| Warming Drawer | Yes |
| Color | Stainless |
| Height | 85 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 60 cm |






