Fresh Gas Cooker Hummer Hydraulic Mirror 90x60 Digital Touch
Fresh Hummer Cooker (Glass Panel)
Cooker Size: 90 × 60 cm
Number of Burners: 5 gas burners
Burners: 100% Italian
Color: Stainless steel / reflective glass panel
Design: With a Glass Cover
Cooker Specifications:
Single knob to operate oven and grill
Full stainless steel cooker
Cast iron pan supports
Full safety system for burners (100% Italian)
Self- ignition for burners
CUP Burners
Oven Specifications:
Big oven
Touch control display
Fan-assisted oven for optimal heat distribution
Cooling fan
Thermostat for temperature control
Internal lighting for better visibility
Full safety system for oven and grill
Hydraulic full glass oven door, easy to clean
grill
Equipped with adjustable legs
Dimensions (cm): 90 × 85 × 60
Country of Origin: Egypt
Warranty: 5 years full free warranty
| Brand | Fresh |
|---|---|
| External Unit Warranty | 5 years |
| Internal Unit Warranty | 5 years |
| Safety | Yes |
| Oven Fan | Yes |
| Cup Burners | Yes |
| Model Name | Hummer Hydraulic |
| Model Code | 500016947 |
| Warming Drawer | Yes |
| Color | Stainless |
| Height | 85 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 60 cm |








