Fresh Gas Cooker Matrix Touch 90x60
Fresh Matrix Cooker
Cooker Size: 90 × 60 cm
Number of Burners: 5 gas burners
Burners: 100% Italian
Cooker Color: Stainless steel
Design: Glass cover
Cooker Features:
Single knob to operate oven and grill
Fully stainless steel construction
Burner supports made of cast iron
Full safety for burners (Italian 100%)
Full Self- ignition for burners
CUP Burners
Self- ignition for oven and top burners
Oven Features:
Big oven
Fan-assisted for optimal heat distribution
Cooling fan inside the oven
Thermostat for precise temperature control
Touch timer
Internal lighting for clear visibility
Full safety for oven and grill
Full glass oven door, easy to clean
Grill
Additional Features:
Legs to raise the cooker
Dimensions (cm): 90 × 85 × 60
Country of Origin: Egypt
Warranty: 5 years full free warranty
| Brand | Fresh |
|---|---|
| External Unit Warranty | 5 years |
| Internal Unit Warranty | 5 years |
| Safety | Yes |
| Oven Fan | Yes |
| Cup Burners | Yes |
| Model Name | Matrix Touch |
| Model Code | 500016944 |
| Warming Drawer | Yes |
| Color | Stainless |
| Height | 85 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 60 cm |










