Fresh Gas Cooker Modena Mirror 90x60
Fresh Modena Cooker
Cooker Size: 90 × 60 cm
Number of Burners: 5 gas burners
Burners: 100% Italian
Cooker Color: Stainless steel with reflective glass panel
Design: Glass cover
Control: Touch screen
Cooker Features:
Single knob to operate oven and grill
Fully stainless steel surface
Burner supports made of cast iron
Full safety for burners (Italian 100%)
Self- ignition for all burners
CUP Burners
Oven Features:
Big oven
Equipped with air fryer functionality
Fan-assisted for optimal heat distribution
Cooling fan inside the oven
Touchscreen control panel
Internal lighting for clear visibility
Full safety for oven and grill
Self- ignition for oven and top burners
Hydraulic oven door, easy to open, close, and clean
Legs to raise the cooker
Dimensions (cm): 90 × 85 × 60
Country of Origin: Egypt
Warranty: 5 years full free warranty
| Brand | Fresh |
|---|---|
| External Unit Warranty | 5 years |
| Internal Unit Warranty | 5 years |
| Safety | Yes |
| Oven Fan | Yes |
| Cup Burners | Yes |
| Model Name | Modena Mirror |
| Model Code | 500019316 |
| Warming Drawer | Yes |
| Color | Stainless |
| Height | 85 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 60 cm |










