Fresh Refrigerator 369 Liters Flat Door - Black Mirror / FNT-MS400 LBM (FLD)
Fresh Refrigerator 369 Liters Flat Door - Black Mirror
Capacity: 369 Liters
Refrigerator Doors: 2
Refrigerator Color: Black Mirror
Air Flow System
For Perfect Distribution and Equal Rapid Cooling
Digital Control Panel
For Easy Control of Cooling and Freezing
Bio Shield Rubber Frame
For a Longer Expected Lifespan, with Easy Dismantling and Assembling for Cleaning Purposes
Vacation Mode Feature
With a Single Touch the Power Consumption Decreases which Results in Lower Electrical Usage. This helps in Rapid Re-Cooling of Newly Added Items
Power Efficiency
High Efficiency and Less Electricity Consumption
- Environmentally Friendly Refrigerator
- Noise Repellent Design
- Rapid Cooling in Short Time Periods
- Digital Door Open Alarm (Can be Turned Off)
- Durable Tempered Glass Shelves
- Fruits and Vegetables Storage Drawer for Freshness
- Fresh Zone Shelf for Meat, Poultry or Seafood
- LED Light inside the Refrigerator Cabinet
- 10 Years Full Free Warranty
- Country of Origin: Egypt
Shop Now Fresh Refrigerators through our Official Fresh Online Website
| Brand | Fresh |
|---|---|
| External Unit Warranty | 10 years |
| Internal Unit Warranty | 10 years |
| Digital Control | Yes |
| Fresh Zone | Yes |
| Voltage Control | Yes |
| Model Name | FNT-MS400 LBM (FLD) |
| Model Code | 500021717 |
| Color | Black |
| Height | 1662 mm |
| Width | 650 mm |
| Depth | 635 mm |
| Material of Shelves | Glass |
| Capacity | 369 Liters |




